  • Mfr # HP418-1875
  • Zoro # G1710847
/ea
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
3/16"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HP418-1875
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
3/16"
Length of Cut
0.312 in
Shank Dia.
5/16 in
Overall Length
3 1/2 in
Neck Length
Milling Dia.
0.1875 in
Neck Dia.
0.312 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
General Purpose
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Style
Ball Nose
Cutting Direction
Right Hand
Hardened (H) Compatibility
Yes
Finish
TiAlN
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Steel (P) Compatibility
Item
Ball End Mill
Stainless (M) Compatibility
End Mill Application
Roughing/Finishing
List Number
HP418
Super Alloy (S) Compatibility
No
Shank Type
Straight
Series
HY-PRO(R) CARB
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Inch
Finish - Machining
TiAlN
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool and Die Steel
Material - Machining
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, P, S
Drilling Tool Configuration
Individual
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Fixed
Description
Ball End Mill, 0.1875 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through