  • Mfr # 412-3125-BN
  • Zoro # G1703040
/ea
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
5/16"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
412-3125-BN
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
5/16"
Length of Cut
0.5 in
Shank Dia.
5/16 in
Milling Dia.
0.3125 in
Overall Length
2 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
General Purpose
Helix Angle
30 Degrees
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Shank Type
Straight
Stainless (M) Compatibility
Yes
End Mill Style
Ball Nose
Super Alloy (S) Compatibility
No
Cutting Direction
Right Hand
Hardened (H) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Finish
Bright (Uncoated)
List Number
412BN
End Mill Application
Roughing/Finishing
Item
Ball End Mill
Steel (P) Compatibility
Drilling Tool Configuration
Individual
Material - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
Uncoated
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel, Tool and Die Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Flute Spacing
Fixed
Flute Type
Spiral
Description
Ball End Mill, 0.3125 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through