  • Mfr # 412-6250-BN
  • Zoro # G1703007
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
5/8"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
412-6250-BN
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
5/8"
Length of Cut
0.75 in
Shank Dia.
5/8 in
Milling Dia.
0.625 in
Overall Length
3 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
General Purpose
Helix Angle
30 Degrees
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Finish
Bright (Uncoated)
List Number
412BN
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type
Straight
Item
Ball End Mill
Stainless (M) Compatibility
Yes
Steel (P) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
No
End Mill Style
Ball Nose
Hardened (H) Compatibility
End Mill Application
Roughing/Finishing
Material - Machining
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel, Tool and Die Steel
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Finish - Machining
Uncoated
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Fixed
Description
Ball End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through