  • Mfr # VG464-6251
  • Zoro # G1713050
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Milling Diameter
5/8"
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner-Chamfer
Finish
TiAlN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VG464-6251
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
6 in
Milling Diameter
5/8"
Length of Cut
3/4 in
Milling Dia.
0.625 in
Corner Radius
0.020"
Shank Dia.
5/8 in
Dimension Type
Fractional Inch
Chamfer Width
0.02 in
Details
Measurement System
Inch
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner-Chamfer
Finish
TiAlN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
List Number
VG464
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
End Mill Application
Roughing/Finishing
Hardened (H) Compatibility
Yes
End Mill Material
Carbide
Shank Type
End Mill
Stainless (M) Compatibility
Item
Corner Chamfer End Mill
Helix Angle
35 Degrees
Single End/Double End
Single
Super Alloy (S) Compatibility
No
Cutting Direction
Right Hand
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Grade
General Purpose
Steel (P) Compatibility
Series
HY-PRO(R) CARB VGX
Drilling Tool Configuration
Individual
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Finish - Machining
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Material Grade - Machining
High Performance
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, P, S
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool and Die Steel
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Variable
Max. Helix Angle
35 Degrees
Description
Corner Chamfer End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Weldon Flat, Inch, Not Applicable, 0.02 in, 3/4 in