  • Mfr # 403-8750-BN
  • Zoro # G1703810
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
7/8"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Length of Cut
1.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
403-8750-BN
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
7/8"
Length of Cut
1.5 in
Shank Dia.
7/8 in
Overall Length
4 in
Milling Dia.
0.875 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
General Purpose
Helix Angle
30 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Steel (P) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Bright (Uncoated)
Item
Ball End Mill
Super Alloy (S) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
End Mill Style
Ball Nose
List Number
403BN
End Mill Application
Roughing/Finishing
Shank Type
Straight
Hardened (H) Compatibility
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel, Tool and Die Steel
Measurement System
Inch
Finish - Machining
Uncoated
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
General Purpose
Flute Spacing
Fixed
Flute Type
Spiral
Description
Ball End Mill, 0.875 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through