  • Mfr # VG434-6254
  • Zoro # G5660462
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
TiAlN
Length of Cut
1.25 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VG434-6254
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
1.25 in
Milling Diameter
5/8"
Dimension Type
Fractional Inch
Overall Length
3 1/2 in
Corner Radius
0.03 in
Shank Dia.
5/8 in
Milling Dia.
0.625 in
Details
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
TiAlN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Finishing
Stainless (M) Compatibility
Yes
Steel (P) Compatibility
Yes
Helix Angle
35 Degrees
Super Alloy (S) Compatibility
Grade
High Performance
Item
Corner Radius End Mill
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Hardened (H) Compatibility
List Number
VG434
Cast Iron (K) Compatibility
Single End/Double End
Single
Cutting Direction
Right Hand
Series
HY-PRO(R) CARB VGX
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
High Performance
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, P, S
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool and Die Steel
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Variable
Max. Helix Angle
35 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Inch, 0.03 in, 1.25 in, 3 1/2 in