  • Mfr # VG534-6251
  • Zoro # G5571465
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
5
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
TiAlN
Length of Cut
1.25 in
End Mill Cutting Type
Non-Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VG534-6251
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
1.25 in
Milling Diameter
5/8"
Dimension Type
Fractional Inch
Corner Radius
0.06 in
Milling Dia.
0.625 in
Overall Length
3 1/2 in
Shank Dia.
5/8 in
Details
Number of Flutes
5
End Mill Style
Finish
TiAlN
End Mill Cutting Type
Non-Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Finishing
List Number
VG534
Steel (P) Compatibility
Yes
Single End/Double End
Single
Hardened (H) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Grade
High Performance
Helix Angle
38 Degrees
Stainless (M) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Cutting Direction
Right Hand
Series
HY-PRO(R) CARB VGX
Finish - Machining
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Measurement System
Inch
Material - Machining
Carbide
Material Grade - Machining
High Performance
Primary Material Application
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Tool and Die Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P, S
Flute Spacing
Variable
Flute Type
Spiral
Max. Helix Angle
38 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Weldon Flat, Inch, 0.06 in, 1.25 in, 3 1/2 in