  • Mfr # 404-1875-BN11
  • Zoro # G0258824
/ea
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
3/16"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
404-1875-BN11
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
3/16"
Length of Cut
0.625 in
Shank Dia.
3/16 in
Milling Dia.
0.1875 in
Overall Length
2 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
General Purpose
Helix Angle
30 Degrees
Stainless (M) Compatibility
Yes
End Mill Application
Finishing
Finish
TiAlN
Super Alloy (S) Compatibility
No
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
End Mill Style
Ball Nose
Shank Type
Straight
Steel (P) Compatibility
Item
Ball End Mill
Hardened (H) Compatibility
List Number
404BN
Cutting Direction
Right Hand
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Inch
Material - Machining
Material Grade - Machining
General Purpose
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel, Tool and Die Steel
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Finish - Machining
TiAlN
Flute Spacing
Fixed
Flute Type
Spiral
Description
Ball End Mill, 0.1875 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through