  • Zoro # G1786900
/ea
Key Features
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
9 mm
Overall Length
42 mm
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G1786900
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Drill Bit Size
1.48 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
9 mm
Overall Length
42 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Dimension Type
Metric
Size
1.48mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth x Dia. Ratio
3xD
Shank Length
33 mm
Drill Length Class
Micro Length
Maximum Drilling Depth
9.00 mm
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.010 mm
Details
Item
Micro Drill Bit
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Drill Bit Material
Solid Carbide
Drill Bit Finish
TiAlN
Decimal Equivalent
0.0583
Material
Carbide
Point Angle
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Coolant Through
No
Finish
TiALN
List Number
5330
Number of Pieces
1
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
Finish - Machining
Secondary Material Application ISO Code
K, M, P, S
Measurement System
Drill Bit Point Type
4 Facet Point
Material - Machining
Carbide
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool and Die Steel
Aircraft Drill
No
Shank Type - Machining
Straight
Circuit Board Drill
Circuit Board Drill Not Included
Helix Angle
30 Degrees
Primary Material Application
Aluminum, Steel
Primary Material Application ISO Code
N, P
Standards
Not Rated
Material Grade - Machining
High Performance
Spiral Direction
Right Hand
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 1.48 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , 4 Facet Point, Carbide, TiAlN, +0.000 mm/-0.010 mm, Spiral, 30 Degrees , High Performance