  • Zoro # G1753118
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
118.00 mm
Flute Length
58.00 mm
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiN
Drill Bit Point Angle
120 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61658
Zoro #
G1753118
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Drill Bit Size
15.80 mm
Overall Length
118.00 mm
Flute Length
58.00 mm
Sizes Included
15.80mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Shank Dia.
16.00 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiN
Drill Bit Point Angle
120 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
List Number
1100
Grade
General Purpose
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
EX-SUS-Gold
Primary Material Application
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Four Facet Point
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 15.80 mm, Drill Bit Point Angle 120 Degrees , High Speed Steel, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.6220