  • Zoro # G1759165
/ea
Key Features
Overall Length
42 mm
Flute Length
10 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiAlN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G1759165
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Drill Bit Size
1.65 mm
Overall Length
42 mm
Flute Length
10 mm
Shank Dia.
3 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Sizes Included
1.65mm
Shank Length
32 mm
Drill Length Class
Screw-Machine Length
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.014 mm
Maximum Drilling Depth
10.00 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
List Number
1100
Decimal Equivalent
0.0650
Grade
General Purpose
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
Not Rated
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
EX-SUS-Gold
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Drill Bit Point Type
4 Facet Point
Secondary Material Application
Stainless Steel, Steel
Primary Material Application
Aluminum, Stainless Steel, Steel
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
M, P
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application ISO Code
M, N, P
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 1.65 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , 4 Facet Point, High Speed Steel, TiAlN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.0650