  • Zoro # G1756496
/ea
Key Features
Drill Bit Size
4.14 mm
Overall Length
66 mm
Flute Length
22 mm
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G1756496
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Drill Bit Size
4.14 mm
Overall Length
66 mm
Flute Length
22 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Shank Dia.
6 mm
Sizes Included
4.96mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiN
Drill Bit Point Angle
120 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
List Number
1100
Decimal Equivalent
0.1630
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Grade
General Purpose
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
EX-SUS-Gold
Primary Material Application
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Four Facet Point
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 4.14 mm, Drill Bit Point Angle 120 Degrees , High Speed Steel, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.1630