  • Zoro # G1764211
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
245 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Cobalt
Finish - Machining
WXL
Drill Bit Point Angle
120 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G1764211
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Drill Bit Size
9.7 mm
Overall Length
245 mm
Flute Length
176 mm
Shank Dia.
9.7 mm
Depth:Dia. Ratio
15xD
Maximum Drilling Depth
176.00 mm
Drill Length Class
Extended-Length
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.022 mm
Shank Length
69 mm
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
Cobalt
Finish - Machining
WXL
Drill Bit Point Angle
120 Degrees
Drill Bit Point Type
X Thinning Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Decimal Equivalent
0.3819
Number of Pieces
1
List Number
1760
Standards
Not Rated
Series
EX-Gold Helios
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
H, P
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Aluminum, Hardened Steel, Stainless Steel, Titanium
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Steel, Tool and Die Steel
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 9.7 mm, Drill Bit Point Angle 120 Degrees , X Thinning Point, Cobalt, WXL, Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 176.00 mm, Metric, 15xD