  • Zoro # G3211241
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
0.255"
Tap Chamfer
Bottoming
Tap Dimension Type
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G3211241
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
0.255"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
1/4"
Thread Length
1"
Tap Thread Size
55% Thread Drill Size
#3
Thread Size
65% Thread Drill Size
#5
75% Thread Drill Size
#7
Drill Bit Size
0.1980 in, 0.2013 in, 0.2045 in, 0.2078 in, 0.2110 in
Shank Length
1 15/32 in
Square Size
0.1900 in