  • Zoro # G5776976
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4-11/16"
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Shank Dia.
0.697"
Tap Style
Spiral Flute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G5776976
UPC #
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
Shank Dia.
0.697"
Tap Size
7/8"
Tap Dimension Type
Inch
Thread Length
Tap Thread Size
Shank Length
2 in
Drill Bit Size
0.8008 in, 0.8054 in, 0.8101 in, 0.8147 in, 0.8193 in
Square Size
0.5230 in
Thread Size
75% Thread Drill Size