  • Zoro # G1512090
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00 mm
Number of Flutes
4
Tap Material
Powdered Metal
Shank Dia.
17.70 mm
Tap Style
Spiral Flute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G1512090
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Length
125.00 mm
Shank Dia.
17.70 mm
Tap Size
M22
65% Thread Drill Size
20.75 mm
55% Thread Drill Size
20.90 mm
Tap Length Standard
DIN
Thread Size
M22x1.5
Square Size
13.28mm
Thread Length
16.00 mm
Tap Thread Size
M22x1.50
Shank Length
57.60 mm
Drill Bit Size
20.44mm, 20.54mm, 20.64mm, 20.73mm, 20.83mm
75% Thread Drill Size
0.8438
Size
M22
Details
Item
Spiral Flute Tap
Number of Flutes
4
Tap Material
Powdered Metal
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Modified Bottoming, Semi-Bottoming
Extended Neck
Yes
Primary Material Application
Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Features
Accelerates chip evacuation, High Wear Resistance, Long tool life, Stabilizes Chip Shape
Series
16500
Helix Angle
Variable
Thread Pitch
1.50mm
Thread Limit
D6
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Standards
DIN
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Tap Shank Standard
Measurement System
Metric
Secondary Material Application ISO Code
K, N, P
Secondary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Steel
Thread Standard
Metric Fine
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
H, M, P
Material Grade - Machining
Tap Finish
TiCN
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M22x1.5, Metric, Overall Length 125 mm, Powdered Metal, V, Thread Length 16 mm, 75 Percent Thread Drill Size 0.8438, Thread Limit D6, Class of Fit 4H-6H, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 4