  • Zoro # G9305423
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4-1/32"
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Shank Dia.
0.542"
Tap Style
Spiral Flute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G9305423
UPC #
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
Shank Dia.
0.542"
Tap Size
9/16"
Tap Dimension Type
Inch
Pitch Diameter Limit
H4
Tap Thread Size
Thread Length
Thread Size
55% Thread Drill Size
1/2 in
Square Size
0.4060 in
65% Thread Drill Size
12.50 mm
Shank Length
1 57/64 in
75% Thread Drill Size
12.20 mm
Details
Item
Spiral Flute Tap
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Modified Bottoming
List Number
302
Tap Grouping
STI Tap
Number of Pieces
1
Tap Finish
Black Oxide
Tap Thread Type
UNC
Thread Direction
Right Hand
Series
302
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Threads per Inch
12
Material Grade - Machining
Primary Material Application
Stainless Steel, Steel
Interrupted Thread
No
Features
High Performance
Measurement System
Fractional Inch
Thread Limit
H4
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Thread Standard
UNC
Extended Neck
Yes
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
M, P
Helix Angle
45 Degrees
Description
Screw Thread Insert STI Tap, Thread Size 9/16 In.-12, UNC, Overall Length 4 1/32 in, Vanadium High Speed Steel, Black Oxide, Right Hand, Thread Length 0.835 in, Tap Chamfer Modified Bottoming, Thread Limit H4, Class of Fit 2B-3B, Number of Flutes 4