  • Zoro # G9306351
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
130.00mm
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Shank Dia.
20.30mm
Tap Style
Spiral Flute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G9306351
UPC #
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
130.00mm
Shank Dia.
20.30mm
Tap Size
M22
Tap Dimension Type
Metric
Tap Thread Size
M22-2.50
Pitch Diameter Limit
D5
Thread Length
63.50mm
75% Thread Drill Size
19.50 mm
55% Thread Drill Size
51/64 in
65% Thread Drill Size
25/32 in
Thread Size
M22x2.5
Shank Length
53.00 mm
Square Size
15.24 mm
Details
Item
Spiral Flute Tap
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Grouping
STI Tap
Thread Direction
Right Hand
Number of Pieces
1
Tap Thread Type
Metric Coarse
List Number
343STI
Tap Finish
Black Oxide
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
343STI
Thread Standard
Metric Coarse
Extended Neck
Yes
Material Grade - Machining
Primary Material Application
Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
M, P
Thread Limit
D5
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Thread Pitch
2.50mm
Helix Angle
45 Degrees
Description
Screw Thread Insert STI Tap, Thread Size M22x2.5, Metric, Overall Length 130 mm, Vanadium High Speed Steel, Black Oxide, Right Hand, Thread Length 25 mm, Tap Chamfer Modified Bottoming, Thread Limit D5, Class of Fit 4H-6H, Number of Flutes 4