  • Zoro # G9288343
Shank Dia.
9.70mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G9288343
Shank Dia.
9.70mm
Overall Length
74.00mm
Pitch Diameter Limit
D6
Thread Length
32.00mm
Tap Thread Size
M10-1.5
65% Thread Drill Size
11/32 in
Shank Length
39.00 mm
Square Size
7.26 mm
75% Thread Drill Size
8.50 mm
Drill Bit Size
8.44 mm, 8.54 mm, 8.64 mm, 8.73 mm, 8.83 mm
55% Thread Drill Size
8.90 mm
Thread Limit
H6
Thread Pitch
1.50 mm
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M10x1.5, Metric, Overall Length 74 mm, Cobalt, TiN, Right Hand, Thread Length 22 mm, 75 Percent Thread Drill Size 8.50 mm, Thread Limit H6, Class of Fit 4H-6H, Number of Flutes 3