  • Zoro # G2625131
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.168"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Dimension Type
Inch
Tap Chamfer
Plug
Tap Size
#8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G2625131
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shank Dia.
0.168"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
#8
Overall Length
2-1/8"
Tap Thread Size
#8-32
Thread Length
3/4"
75% Thread Drill Size
3.40 mm
55% Thread Drill Size
3.60 mm
Square Size
0.1310 in
Thread Size
#8-32
Drill Bit Size
0.1315 in, 0.1336 in, 0.1356 in, 0.1376 in, 0.1396 in
Shank Length
1 11/32 in
65% Thread Drill Size
3.50 mm
Size
Pitch Diameter Limit
H3
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Plug
Tap Style
Spiral Point
Number of Flutes
2
Tap Finish
Black Oxide
Standards
ANSI
Tap Thread Type
UNC
Thread Direction
Right Hand
Tap Grouping
Tap
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
287
Threads per Inch
32
Thread Standard
UNC
Spiral Direction
Neutral
Measurement System
Pipe
Primary Material Application
Steel
Primary Material Application ISO Code
P1, P2
Class of Fit
JIS 2
Thread Limit
2B
Shank Type - Machining
Straight
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Extended Neck
Yes
Secondary Material Application ISO Code
N
Helix Angle
0 Degrees
Number of Pieces
1
List Number
Description
Spiral Point Tap, Thread Size #8-32, UNC, Overall Length 2 1/8 in, High Speed Steel, Black Oxide, Right Hand, Thread Length 25/64 in, 75 Percent Thread Drill Size 3.40 mm, Thread Limit Not Applicable, Class of Fit 2B, Number of Flutes 2