  • Zoro # G2773368
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.318"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Dimension Type
Inch
Tap Chamfer
Plug
Tap Size
5/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G2773368
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shank Dia.
0.318"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
5/16"
Overall Length
Thread Length
1-1/8"
Tap Thread Size
75% Thread Drill Size
I
55% Thread Drill Size
9/32 in
Square Size
0.2380 in
65% Thread Drill Size
J
Drill Bit Size
0.2692 in, 0.2719 in, 0.2746 in, 0.2773 in, 0.2800 in