  • Zoro # G9288334
/ea
Key Features
Shank Dia.
9.70mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
M10
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G9288334
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shank Dia.
9.70mm
Tap Size
M10
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
74.00mm
Tap Thread Size
M10-1.5
Thread Length
32.00mm
Drill Bit Size
8.44 mm, 8.54 mm, 8.64 mm, 8.73 mm, 8.83 mm
55% Thread Drill Size
8.90 mm
65% Thread Drill Size
11/32 in
Shank Length
39.00 mm
Thread Size
M10x1.5
75% Thread Drill Size
8.50 mm
Square Size
7.26 mm
Size
Pitch Diameter Limit
D5
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Tap Finish
TiN
Tap Thread Type
Metric
Thread Direction
Right Hand
Tap Grouping
Tap
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
11115
Extended Neck
Yes
Measurement System
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Secondary Material Application
All Materials
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Stainless Steel, Steel
Spiral Direction
Neutral
Secondary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Thread Standard
Metric Coarse
Primary Material Application ISO Code
M, P
Thread Limit
H5
Thread Pitch
1.50 mm
Class of Fit
6H
Helix Angle
0 Degrees
Number of Pieces
1
List Number
11115
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M10x1.5, Metric, Overall Length 74 mm, Cobalt, TiN, Right Hand, Thread Length 22 mm, 75 Percent Thread Drill Size 8.50 mm, Thread Limit H5, Class of Fit 4H-6H, Number of Flutes 3