  • Zoro # G9288361
Shank Dia.
9.70mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G9288361
Shank Dia.
9.70mm
Overall Length
74.00mm
Thread Length
32.00mm
Shank Length
39.00 mm
Thread Size
M10x1.5
55% Thread Drill Size
8.90 mm
65% Thread Drill Size
11/32 in
Square Size
7.26 mm
Drill Bit Size
8.44 mm, 8.54 mm, 8.64 mm, 8.73 mm, 8.83 mm
75% Thread Drill Size
8.50 mm
Size
Pitch Diameter Limit
D8
Thread Pitch
1.50 mm
Thread Limit
H8
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M10x1.5, Metric, Overall Length 74 mm, Cobalt, TiN, Right Hand, Thread Length 22 mm, 75 Percent Thread Drill Size 8.50 mm, Thread Limit H8, Class of Fit 4H-6H, Number of Flutes 3