  • Zoro # G3616042
/ea
Key Features
Shank Dia.
8.10mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
M8
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G3616042
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Shank Dia.
8.10mm
Tap Size
M8
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
90.00mm
Tap Thread Size
M8-1.25
Thread Length
29.00mm
Tap Length Standard
DIN
Shank Length
55.00 mm
55% Thread Drill Size
7.10 mm
65% Thread Drill Size
I
Thread Size
M8x1.25
75% Thread Drill Size
H
Square Size
6.04 mm
Drill Bit Size
6.70 mm, 6.78 mm, 6.86 mm, 6.94 mm, 7.03 mm
Size
Pitch Diameter Limit
D9
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Standards
ANSI, DIN
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
TiN
Tap Thread Type
Metric Coarse
Tap Grouping
Tap
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
269
Thread Limit
6H
Secondary Material Application
All Materials
Measurement System
Metric
Thread Standard
Metric Coarse
Thread Pitch
1.25 mm
Secondary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P1, P2
Tap Shank Standard
ANSI
Spiral Direction
Neutral
Extended Neck
Yes
Primary Material Application
Steel
Shank Type - Machining
Straight
Coolant Fed
Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
P
Class of Fit
H3
Helix Angle
0 Degrees
List Number
269
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M8x1.25, Metric, Overall Length 90 mm, Vanadium High Speed Steel, TiN, Right Hand, Thread Length 15 mm, 75 Percent Thread Drill Size H, Thread Limit Not Applicable, Class of Fit 6H, Number of Flutes 3