  • Zoro # G5609301
/ea
Key Features
Shank Dia.
8.08mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
M7
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G5609301
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shank Dia.
8.08mm
Tap Size
M7
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
69.00mm
Tap Thread Size
M7-1
Thread Length
34.00mm
Drill Bit Size
5.96 mm, 6.03 mm, 6.09 mm, 6.16 mm, 6.22 mm
Shank Length
40.00 mm
75% Thread Drill Size
6.00 mm
Square Size
6.05 mm
65% Thread Drill Size
C
Thread Size
M7x1
55% Thread Drill Size
D
Size
Pitch Diameter Limit
D5
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Tap Finish
Bright
Thread Direction
Right Hand
Standards
ANSI
Tap Thread Type
Metric Coarse
Tap Grouping
Tap
Series
289
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Thread Pitch
1.00 mm
Thread Limit
D5
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Steel
Secondary Material Application ISO Code
K, M, P, S3
Extended Neck
Yes
Spiral Direction
Neutral
Measurement System
Metric
Secondary Material Application
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Thread Standard
Metric Coarse
Primary Material Application ISO Code
P
Shank Type - Machining
Straight
Class of Fit
6H
Helix Angle
0 Degrees
List Number
289
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M7x1, Metric, Overall Length 69 mm, Vanadium High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 12 mm, 75 Percent Thread Drill Size 6.00 mm, Thread Limit D5, Class of Fit 4H-6H, Number of Flutes 3