  • Zoro # G9285236
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.381"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
3/8"
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G9285236
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shank Dia.
0.381"
Tap Size
3/8"
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
Tap Thread Size
Thread Length
1-1/4"
55% Thread Drill Size
11/32 in
65% Thread Drill Size
R
Thread Size
Shank Length
1 21/32 in
75% Thread Drill Size
8.50 mm
Drill Bit Size
0.3317 in, 0.3344 in, 0.3371 in, 0.3398 in, 0.3425 in
Square Size
0.2850 in
Size
Pitch Diameter Limit
H3
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Standards
ANSI
Tap Finish
TiN
Tap Grouping
Tap
Thread Direction
Right Hand
Tap Thread Type
UNF
Series
300
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Extended Neck
Yes
Threads per Inch
24
Thread Standard
UNF
Measurement System
Fractional Inch
Primary Material Application ISO Code
M, P1
Primary Material Application
Stainless Steel, Steel
Shank Type - Machining
Straight
Thread Limit
H3
Spiral Direction
Neutral
Class of Fit
6H
Helix Angle
0 Degrees
List Number
300
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size 3/8 In.-24, UNF, Overall Length 2 15/16 in, Vanadium High Speed Steel, TiN, Right Hand, Thread Length 49/64 in, 75 Percent Thread Drill Size 8.50 mm, Thread Limit H3, Class of Fit 2B-3B, Number of Flutes 3