  • Zoro # G0993194
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.194"
Tap Material
Powdered Metal
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
#10
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G0993194
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shank Dia.
0.194"
Tap Size
#10
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
2-3/8"
Tap Thread Size
Thread Length
1/2 in
75% Thread Drill Size
#25
Shank Length
1 15/32 in
Thread Size
Drill Bit Size
0.1467 in, 0.1494 in, 0.1521 in, 0.1548 in, 0.1575 in
55% Thread Drill Size
#21
Square Size
0.1510 in
65% Thread Drill Size