  • Zoro # G0533023
/ea
Key Features
Shank Dia.
4.27mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
M4
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G0533023
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shank Dia.
4.27mm
Tap Size
M4
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
2-1/8"
Tap Thread Size
M4-0.7
Thread Length
19.05mm
Thread Size
M4x0.7
Shank Length
35.00 mm
65% Thread Drill Size
3.40 mm
Drill Bit Size
3.27 mm, 3.32 mm, 3.36 mm, 3.41 mm, 3.45 mm
55% Thread Drill Size
3.50 mm
75% Thread Drill Size
3.30 mm
Square Size
3.33 mm
Size
Pitch Diameter Limit
D6
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Standards
ANSI
Tap Finish
Oxide
Thread Direction
Right Hand
Tap Thread Type
Metric Coarse
Tap Grouping
Tap
Series
289
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Thread Pitch
0.70 mm
Shank Type - Machining
Straight
Extended Neck
Yes
Secondary Material Application ISO Code
K, M, P, S3
Primary Material Application ISO Code
P
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Metric
Thread Limit
D4
Thread Standard
Metric Coarse
Secondary Material Application
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Spiral Direction
Neutral
Primary Material Application
Steel
Class of Fit
JIS 2
Helix Angle
0 Degrees
Number of Pieces
1
List Number
289
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M4x0.7, Metric, Overall Length 54 mm, Vanadium High Speed Steel, Black Oxide, Right Hand, Thread Length 8 mm, 75 Percent Thread Drill Size 3.30 mm, Thread Limit D4, Class of Fit 4H-6H, Number of Flutes 3