  • Zoro # G3678227
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.367"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Bottoming
Tap Size
1/2"
Tap Style
Straight Flute (Hand)
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G3678227
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shank Dia.
0.367"
Tap Size
1/2"
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
3-3/8"
Pitch Diameter Limit
H3
Tap Thread Size
Thread Length
Square Size
0.2740 in
75% Thread Drill Size
27/64 in
65% Thread Drill Size
11.00 mm
Tap Length Standard
ANSI
Shank Length
Thread Size
55% Thread Drill Size
11.30 mm
Size
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Bottoming
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
4
Thread Direction
Left Hand
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Tap Thread Type
UNC
Number of Pieces
1
List Number
101L
Tap Grouping
Tap
Standards
ANSI
Cutting Direction - Machining
Left Hand
Series
101L
Shank Type - Machining
Straight
Tap Shank Standard
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
Primary Material Application
All Materials
Thread Limit
H3
Threads per Inch
13
Spiral Direction
Neutral
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Fractional Inch
Extended Neck
Yes
Secondary Material Application ISO Code
K, N, P
Thread Standard
UNS
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size 1/2 In.-13, UNC, Bottoming, Overall Length 3.37 in, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Left Hand, Thread Length 1.15 in, 75 Percent Thread Drill Size 27/64 in, Thread Limit H3, Class of Fit 2B-3B