  • Zoro # G9242441
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
0.242"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Bottoming
Tap Size
7/16"
Tap Style
Straight Flute (Hand)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G9242441
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Shank Dia.
0.242"
Tap Size
7/16"
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
Pitch Diameter Limit
Not Rated
Tap Thread Size
Thread Length
Shank Length
2 17/32 in
Tap Length Standard
DIN
65% Thread Drill Size
V
Thread Size
55% Thread Drill Size
W
75% Thread Drill Size
U
Square Size
0.2420 in
Size
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Bottoming
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
4
Thread Direction
Right Hand
Tap Grouping
Tap
List Number
319
Number of Pieces
1
Tap Thread Type
UNC
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
319
Measurement System
Fractional Inch
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper
Class of Fit
2B
Spiral Direction
Neutral
Tap Shank Standard
ANSI
Extended Neck
Yes
Secondary Material Application ISO Code
O
Thread Standard
UNC
Primary Material Application ISO Code
K, N
Shank Type - Machining
Straight
Threads per Inch
14
Secondary Material Application
Composite
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size 7/16 In.-14, UNC, Bottoming, Overall Length 3.93 in, Carbide, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 0.86 in, 75 Percent Thread Drill Size U, Thread Limit Not Applicable, Class of Fit 2B