  • Zoro # G9300191
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
3.00mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Size
M2.6
Tap Style
Straight Flute (Hand)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G9300191
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Shank Dia.
3.00mm
Tap Size
M2.6
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
44.00mm
Tap Thread Size
M2.6-0.45
Thread Length
16.00mm
Pitch Diameter Limit
Not Rated
Square Size
2.50 mm
75% Thread Drill Size
2.16 mm
65% Thread Drill Size
2.22 mm
Thread Size
M2.6x0.45
Shank Length
26.00 mm
Tap Length Standard
JIS
Size
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
4
Thread Direction
Right Hand
Tap Grouping
Tap
Number of Pieces
1
Tap Finish
TiCN
Tap Thread Type
Metric Coarse
List Number
341
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
341
Thread Standard
Metric Coarse
Spiral Direction
Neutral
Primary Material Application ISO Code
H
Tap Shank Standard
JIS
Measurement System
Metric
Thread Pitch
0.45mm
Extended Neck
Yes
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Hardened Steel
Shank Type - Machining
Straight
Thread Limit
OH3
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M2.6x0.45, Metric, Modified Bottoming, Overall Length 44 mm, High Speed Steel, TiCN, Right Hand, Thread Length 15 mm, 75 Percent Thread Drill Size 2.16 mm, Thread Limit OH3