  • Zoro # G9173823
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.141"
Tap Chamfer
Taper
Tap Dimension Type
Inch
Tap Material
High Speed Steel
Tap Size
#2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G9173823
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Shank Dia.
0.141"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
#2
Overall Length
1-3/4"
Pitch Diameter Limit
H2
Thread Length
7/16"
Tap Thread Size
#2-56
75% Thread Drill Size
1.73 mm
Square Size
0.1090 in
65% Thread Drill Size
1.80 mm
Shank Length
1 5/16 in
Tap Length Standard
ANSI
55% Thread Drill Size
#49
Thread Size
#2-56
Size
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Chamfer
Taper
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
3
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Tap Thread Type
UNC
Tap Grouping
Tap
Number of Pieces
1
Thread Direction
Right Hand
Standards
ANSI
List Number
102
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
102
Extended Neck
Yes
Tap Shank Standard
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Threads per Inch
56
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Spiral Direction
Neutral
Measurement System
Pipe
Thread Limit
H2
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
Secondary Material Application ISO Code
K, N, P
Primary Material Application
All Materials
Thread Standard
UNC
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size #2-56, UNC, Taper, Overall Length 1.75 in, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 0.44 in, 75 Percent Thread Drill Size 1.73 mm, Thread Limit H2, Class of Fit 2B-3B