  • Zoro # G9256152
/ea
Key Features
Tap Thread Size
#10-32
Tap Chamfer
Plug
Tap Finish
TiCN
Number of Flutes
0
Thread Length
7/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G9256152
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Tap Thread Size
Thread Length
7/8"
Tap Size
#10
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
2-3/8"
Pitch Diameter Limit
H3
Shank Dia.
0.194"
75% Thread Drill Size
4.40 mm
Square Size
0.1520 in
Shank Length
1 13/32 in
Thread Size
65% Thread Drill Size
4.45 mm
55% Thread Drill Size
4.52 mm
Details
Item
Thread Forming Tap
Tap Chamfer
Plug
Tap Finish
TiCN
Number of Flutes
Thread Direction
Right Hand
Standards
ANSI
Tap Thread Type
UNF
Tap Style
Thread Forming
Tap Material
Cobalt
Tap Grouping
Tap
Number of Pieces
1
List Number
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Spiral Direction
Neutral
Primary Material Application ISO Code
N, P
Material Grade - Machining
Threads per Inch
32
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Steel
Secondary Material Application
Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Secondary Material Application ISO Code
H, M, P
Thread Limit
H3
Extended Neck
No
Features
Performance Form Taps for Materials Less Than 32Rc
Thread Standard
UNF
Helix Angle
0 Degrees
Description
Thread Forming Tap, Thread Size #10-32, UNF, Overall Length 2.38 in, Cobalt, TiCN, Right Hand, Thread Length 0.49 in, 75 Percent Thread Drill Size 4.40 mm, Thread Limit H3, Class of Fit 2B-3B