  • Zoro # G9252941
/ea
Key Features
Tap Thread Size
#4-40
Tap Chamfer
Plug
Tap Finish
TiN
Number of Flutes
0
Overall Length
1-7/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G9252941
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Tap Thread Size
#4-40
Overall Length
1-7/8"
Tap Dimension Type
Inch
Shank Dia.
0.141"
Thread Length
9/16"
Pitch Diameter Limit
H3
Tap Size
#4
75% Thread Drill Size
2.52 mm
Shank Length
1 9/32 in
65% Thread Drill Size
2.55 mm
Thread Size
55% Thread Drill Size
2.60 mm
Square Size
0.1100 in
Details
Item
Thread Forming Tap
Tap Chamfer
Plug
Tap Finish
TiN
Number of Flutes
Tap Grouping
Tap
List Number
Tap Thread Type
UNC
Number of Pieces
1
Tap Style
Thread Forming
Tap Material
Cobalt
Standards
ANSI
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Spiral Direction
Neutral
Primary Material Application ISO Code
N, P
Class of Fit
3B
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Steel
Features
Performance Form Taps for Materials Less Than 32Rc
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Thread Limit
H3
Secondary Material Application
Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Extended Neck
No
Threads per Inch
40
Secondary Material Application ISO Code
H, M, P
Material Grade - Machining
Thread Standard
UNC
Helix Angle
0 Degrees
Description
Thread Forming Tap, Thread Size #4-40, UNC, Overall Length 1.88 in, Cobalt, TiN, Right Hand, Thread Length 0.3 in, 75 Percent Thread Drill Size 2.52 mm, Thread Limit H3, Class of Fit 2B-3B