  • Zoro # G304256704
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Plastic
Load Capacity
?550 lbs
Number of Shelves
3
Handle Material
?Plastic
Weight
?61 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PAKPP03
Zoro #
G304256704
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Dimensions
46"D x 25.62"W x 33.25"H
Details
Material
Load Capacity
?550 lbs
Number of Shelves
3
Handle Material
Weight
?61 lbs
Indoor/Outdoor
Indoor
Description
Make your move with this lightweight, rugged plastic service and utility cart that's virtually maintenance free and perfect for industrial, medical, or food service loads. Easy-to-clean structural plastic cart won't rust, dent, peel, or chip. Cart features a 2.5" deep, leak-proof top tray and comfort grip push handle for effortless steering. The 2 non-marking pneumatic swivel casters in front and 2 fixed pneumatic casters in back provide a soft ride and easy rolling over rough surfaces. Personalize your plastic utility service cart with our great accessories. Easy assembly. Total product dimension: 45.5" L x 25.6" W x 33.5 H; Shelf dimension (each shelf): 37.4" L x 25.6" W x 4" H; Shelf inner dimension (each shelf): 36" L x 24.2" W x 2.5" H.