Panasonic Ceiling Bathroom Fan, 110/130/150 cfm, 4 in or 6 in Duct Dia., 120V AC, With Light FV-11-15VKL1
Ceiling Bathroom Fan, 110/130/150 cfm, 4 in or 6 in Duct Dia., 120V AC, With Light (Discontinued)
  • Mfr # FV-11-15VKL1
  • Zoro # G7525296
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FV-11-15VKL1
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Duct Dia.
4 in or 6 in
Housing Height
7 3/8 in
Grille Width
13 in
Grille Length
13 in
Housing Width
10 1/4 in
Housing Length
10 1/4 in
For Cut-Out Length
Overall Width
For Cut-Out Width
Duct Diameter
6 in
Overall Depth
Overall Height
7 3/8 in
Width
Overall HxWxD
7 3/8 in x 10 1/4 in x 10 1/4 in
Details
Voltage
120V AC
Mounting Location
Ceiling
CFM @ 0.100-In. SP
110/130/150
Includes
Flex Z Fast Mounting Brackets 6 in and 4 in Duct Collar
Phase
1
Watts
Amps
0.08/0.12/0.16
Housing Material
Steel
Number of Speeds
3
Less than 0.3/0.3/0.6
Lighted
With Light
Heater
Without Heater
Motion Sensing
Optional
Discharge
Horizontal
Nominal RPM
Requires
Ductwork
Grille Material
Polypropylene
Item
Bathroom Fan
Standards
UL Listed cUL Listed HVI Certified
Humidity Sensing
Optional
Night-Light
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR
Hz
60
Motor Enclosure
Enclosed
Motor Type
DC Motor
Primary Light Wattage
7 W
Primary Lighting Technology
LED
Primary Light Type
LPHT7
Discharge Direction
Horizontal
Exhaust Airflow @ 0.400 in SP
111 cfm, 131 cfm, 143 cfm
Includes Light Bulbs
Yes
Light Color Temperature
Warm White
Noise Level @ 0.100 in SP @ 5 ft
0.6 sones
Noise Level @ 0.250 in SP @ 5 ft
0.9 sones
Night Light Technology
Sensor Type
None
Number of Primary Lights
1
Full Load Current
0.08 A, 0.12 A, 0.15 A, 0.16 A, 0.19 A, 0.22 A, 0.48 A
Vent Design
Ducted
Duct Shape
Round
Includes Grill
Yes
Frequency
60 Hz
Exhaust Airflow @ 0.100 in SP
150 cfm
Nameplate Voltage
120V AC
Description
Bathroom Fan, Discharge Direction Horizontal, Duct Diameter 6 in, Duct Shape Round, Housing Material Steel, Heater Without Heater, Includes Flex Z Fast Mounting Brackets 6 in and 4 in Duct Collar, Mounting Location Ceiling, Exhaust Airflow @ 0.100 in SP 150 cfm, Noise Level @ 0.100 in SP @ 5 ft 0.6 sones, Number of Speeds 3, Overall Depth 10 1/4 in, Overall Height 7 3/8 in, Overall Width 10 1/4 in, Lighted With Light, Primary Lighting Technology LED, Primary Light Wattage 7 W, Phase 1