  • Mfr # ARC.68-S6-C14
  • Zoro # G2758554
Key Features
Material
Polypropylene
Clamp Color
Gray
Max. Bundle Dia.
0.68 in
Mounting Method
Screw
Length
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ARC.68-S6-C14
Country of Origin
United States
Dimensions
Max. Bundle Dia.
0.68 in
Length
1 in
Width
1 in
Height
0.41 in
Mounting Hole Diameter (mm)
3.8
Mounting Hole Diameter (In.)
0.15
Details
Item
Cable Clip
Material
Polypropylene
Clamp Color
Gray
Mounting Method
Screw
Color
Clamp Material
Application
For securing wires and cables via range-taking clamping ability
Static Load Capacity (lb)
0.5
Resistance Properties
Flame Resistance(UL94HB)
Environment
Indoor
Static Load Capacity (kg)
0.2
Product Line
Clincher
Description
Adj. Rel. Clamp, #6 Screw (M3), .69" (17.5mm) Bundle, GRY