  • Mfr # ARC.68-S6-C
  • Zoro # G2753505
Key Features
Material
Polypropylene
Clamp Color
White
Max. Bundle Dia.
0.68 in
Mounting Method
Screw
Length
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ARC.68-S6-C
Country of Origin
United States
Dimensions
Max. Bundle Dia.
0.68 in
Length
1 in
Width
1 in
Height
0.41 in
Mounting Hole Diameter (mm)
3.8
Mounting Hole Diameter (In.)
0.15
Details
Item
Cable Clamp
Material
Polypropylene
Clamp Color
White
Mounting Method
Screw
Clamp Material
Color
Application
For securing wires and cables via range-taking clamping ability
Static Load Capacity (kg)
0.2
Static Load Capacity (lb)
0.5
Environment
Indoor
Resistance Properties
Flame Resistance(UL94HB)
Product Line
Clincher
Description
Adj. Rel. Clamp, #6 Screw (M3), .69" (17.5mm) Bundle, WH