  • Mfr # FS.75X.75LG6NM
  • Zoro # G0423462
Key Features
Material
PVC
Length
72"
Overall Height (In.)
0.82
Overall Width (In.)
0.93
Measurement System
Imperial
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FS.75X.75LG6NM
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
72"
Width
0.75"
Height
0.75"
Overall Height (In.)
0.82
Overall Width (In.)
0.93
Overall Width (mm)
23.6
Overall Length (m)
1.8
Overall Height (mm)
20.8
Overall Length (ft.)
6
Details
Item
Base Wiring Duct, Type FS, Solid Wall
Color
Light Gray
Material
PVC
Measurement System
Imperial
Wiring Duct Type
FS
Cover Part Number
C.75LG6
Application
Solid Wall Wiring Duct for Control Panel and Machine Builder Applications
Mount Method
No Mounting Holes
Wiring Duct Style
Solid Wall Wiring Duct
Product Type
Base Wiring Duct
Flammability Rating
UL94 V-0
Certifications & Standards
RoHS, CSA, CE, UL94V-0
Product Material
Polyvinyl Chloride (PVC)
Cable Manager Type
Raceway
Product Name
6ft Panduct Type FS - Solid Wall Raceway
Additional Information
Thickness: 0.06 inch