  • Mfr # ARC.68-A-C14
  • Zoro # G0761481
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Polypropylene
Clamp Color
Gray
Max. Bundle Dia.
0.68 in
Mounting Method
Adhesive
Length
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ARC.68-A-C14
Country of Origin
United States
Dimensions
Max. Bundle Dia.
0.68 in
Length
1 in
Width
1 in
Height
0.41 in
Length (Straight Wireway)
1.00 in
Details
Item
Cable Clip
Material
Polypropylene
Clamp Color
Gray
Mounting Method
Adhesive
Color
Tensile Strength
0.5 lb.
Indoor/Outdoor
Indoor
Design
Adjustable and Releasable Clamp
Standards
RoHS, UL
Clip Type
Top Entry
Clamp Material
Description
Wire Clip, Top Entry, Mounting Method Adhesive Backed, Color Gray, Length 1.00 in, Width 1.00 in, Height 0.41 in, Standards RoHS, UL, Package Quantity 100