  • Mfr # PRT10EH-Q0
  • Zoro # G2760986
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Tie Style
UV Resistant
Nominal Length
34-1/2 in
Width
1/2 in
Nominal Max. Bundle Dia.
10 in
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PRT10EH-Q0
Country of Origin
Singapore
Dimensions
Nominal Length
34-1/2 in
Width
1/2 in
Nominal Max. Bundle Dia.
10 in
Depth
34.20"
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
UV Resistant
Color
Black
Material
Nylon 6/6
Tensile Strength
250 lb
Outdoor Use
Yes
UL Type
1; 11
Standards
CSA Certified, UL Recognized, UL 62275 Compliant
Operating Temp. Range
-60 degrees celsius to 85 degrees celsius
Product Line
Pan-Ty
Additional Information
Cross Section: Extra-Heavy
Product Series
PRT
Description
Cable Tie, Releasable, 34.2L (869mm), Extra-Heavy, Weather Resistant, Black