  • Mfr # MLT12EH-Q
  • Zoro # G0778893
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Tie Style
UV Resistant
Nominal Length
42-1/2 in
Width
1/2 in
Nominal Max. Bundle Dia.
12 in
Color
Silver
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MLT12EH-Q
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Length
42-1/2 in
Width
Nominal Max. Bundle Dia.
12 in
Thickness
1/64"
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
UV Resistant
Color
Silver
Material
304 Stainless steel
Tensile Strength
600 lb
Outdoor Use
Yes
Locking Style
Self Locking Head
Standards
CE, ABS, GL, BV, LR, DNV, UL
Features
Max. Bundle Diameter: 12"Min. Bundle Diameter: 1"Thickness: 0.010"
Operating Temp. Range
-60 degrees celsius to 538 degrees celsius
Product Line
Pan-Steel
Additional Information