  • Mfr # ABM112-A-C
  • Zoro # G0761061
Free Shipping & Returns
Key Features
Size
1.12 in L x 1.12 in W x 0.2 in H
Color
White
Material
Nylon 6.6
Tensile Strength
0.63 lb.
Indoor/Outdoor
Indoor
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ABM112-A-C
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
Length
1.12 in
Width
1.12 in
Height
0.2 in
Slot Height
0.07 in
Slot Width
0.21 in
Length (Straight Wireway)
1.12 in
Overall Length (In.)
1.12
Overall Width (In.)
1.12
Maximum Compatible Panel Thickness (In.)
0.04
Maximum Compatible Panel Thickness (mm)
1
Mounting Hole Thread Size
0.14
Overall Width (mm)
50.3
Overall Length (mm)
28.5
Overall Height (mm)
5.1
Overall Height (In.)
0.2
Details
Item
Cable Tie Mount
Color
White
Material
Nylon 6.6
Tensile Strength
0.63 lb.
Indoor/Outdoor
Indoor
Basic Material
Plastic
Standards
CE Compliant, RoHS Compliant, UL Recognized
Temp. Range
-20 Degrees to 120 Degrees F
Metal Detectable
No
Application
For Miniature, Intermediate and Standard Cables Ties
Flame Retardant
No
Mounting Method
Adhesive Mount
For Use With
Miniature, Intermediate and Standard Cable Ties
Clip Type
Four-Way
Number of Entries
4
Max. Temp. Rating
120 Degrees F
Min. Temp. Rating
-20 Degrees F
Environmentally Friendly
Yes
Product Material
Cable Manager Type
Cable Tie Mount
Product Color
Product Name
4-Way Adhesive Backed Cable Tie Mount
Product Type
Cable Tying
Mount Method
Rubber Adhesive Tape
Environment
Static Load Capacity (lb)
0.63
Maximum Operating Temperature (°F)
120
Standards Met
CE Compliant, UL Recognized, RoHS Compliant
Static Load Capacity (kg)
0.286
Minimum Operating Temperature (°C)
-29
Maximum Operating Temperature (°C)
49
Minimum Operating Temperature (°F)
-20
49
120
-29
-20
Description
Cable Tie Mounting Base, Number of Entries 4, Slot Width 0.21 in, Slot Height 0.07 in, Adhesive Mount, Material Nylon 6/6, Color White, Length 1.12 in, Width 1.12 in, Height 0.2 in, 1.12 in L x 1.12 in W x 0.2 in H, Temp. Range -20 Degrees to 120 Degrees F, Flame Retardant No, Metal Detectable No, For Use With Miniature, Intermediate and Standard Cable Ties, Standards CE Compliant, RoHS Compliant, UL Recognized, Max. Temp. Rating 120 Degrees F, Min. Temp. Rating -20 Degrees F