  • Mfr # MSCNW63T15-QR6
  • Zoro # G0779429
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Tie Style
UV Resistant
Nominal Length
990 in
Width
5/8 in
Color
Silver
Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MSCNW63T15-QR6
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Length
990 in
Width
5/8 in
Thickness
0.02"
Details
Item
Cable Tie Strap
Cable Tie Style
UV Resistant
Color
Silver
Material
316 Stainless Steel
Tensile Strength
839 lb
Outdoor Use
Yes
Locking Style
Fold Over
Standards
UL E56854, CE, ABS, GL, LR, DNV
Features
Thickness: 0.015"
Operating Temp. Range
-40 degrees celsius to 140 degrees celsius
Certifications & Standards
RoHS
Additional Information
Thickness: 0.015"