  • Mfr # UTP28SP15
  • Zoro # G0649373
/ea
Key Features
Connector Type - Patch Cord
Modular Plug; Modular Plug; 8 Position
Boot Type - Data cable
Clear Boot
Length - Patch Cord
15 ft
Cable Length
15.09 ft
Standards
IEC 60603-7; PoE/PoE+/PoE++; Exceeds all ANSI/TIA-568.2-D Category 6 and ISO 11801 Class E electrical performance requirements for frequencies up to 250 MHz; Meets ANSI/TIA-1096-A; Meets IEC 60603-7; Supports IEEE 802.3af/802.3at (48 cables in a bundle) and 802.3bt type 3 and type 4 (24 cables in a bundle) PoE applications; cULus Listed; UL 1863 and CAN/CSA-C22.2 (UL File E129886); T568B
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UTP28SP15
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length - Patch Cord
15 ft
Cable Length
15.09 ft
Wire Size
28 AWG
Length
15 FT. : 4.57 M
Outside Dia.
0.15 in
Details
Connector Type - Patch Cord