  • Mfr # UTP28X7BL
  • Zoro # G0670784
Connector Type - Patch Cord
Modular Plug; Modular Plug; 8 Position
Length - Patch Cord
7 ft
Cable Length
7 ft
Standards
IEC 60603-7; IEEE 802.3af (PoE), IEEE 802.3at (PoE+), and IEEE 802.3bt Type 3 and 4 (PoE++); Exceeds all ANSI/TIA-568.2-D Category 6A and ISO 11801 Class EA standards for all frequencies from 1 to 500 MHz; Meets ANSI/TIA-1096-A (formerly FCC Part 68); IEC 60603-7; UL 1863 and CAN/CSA-C22.2 (UL File E129886), Supports IEEE 802.3af/802.3at and 802.3bt Type 3 and Type 4 PoE applications; T568A and T568B
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
UTP28X7BL
Wire Size
28 AWG
Length
7 FT. : 2.13 M
Outside Dia.
0.185 in
Details
Connector Type - Patch Cord