  • Mfr # CLT125F-.75M20
  • Zoro # G0419052
/ea
Key Features
Nominal Size
1.25 in
Corrugated Tubing Inside Dia.
1.303 in
Length
750 ft
Corrugated Tubing Color
Black
Temp. Range
-40 to 122°F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CLT125F-.75M20
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Size
1.25 in
Corrugated Tubing Inside Dia.
1.303 in
Length
750 ft
Outside Dia.
1.524 in
External Diameter
1.50"
Internal Diameter
1.29"
Outside Diameter Inches
1.5 in
Overall Length
25 ft
Details
Corrugated Tubing Color
Black
Temp. Range
-40 to 122°F
Corrugated Tubing Material
Polyethylene
Item
Clt Slit,1.25" x 750 ft.,Black,1rl
Standards
Flammability Rating UL94-HB; RoHS Compliant
Cable Manager Type
Cable Tube
Product Material
Polyethylene
Product Type
Cable Protection
Product Color
Product Name
Cable Tube
Product Class
Wire Routing, Management & Protection
Min Operating Temperature
-40 degrees celsius
Max Operating Temperature
50 degrees celsius
Description
Corrugated loom tubing slit wall, 1.25" (31.8mm) x 750' (228.6m), polyethylene, black.