  • Mfr # CTAPF2/0-12-Q
  • Zoro # G0426229
/ea
Key Features
Color
Purple
Length
1.82 in
Width
0.71 in
Standards
UL Listed; CSA Certified
Application
Utility/Ground Grid
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CTAPF2/0-12-Q
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
1.82 in
Width
0.71 in
Overall Length
1.82 in
Details
Item
Ctap,#1-2/0 Awg Run,#12-#1 Awg Tap
Color
Purple
Standards
UL Listed; CSA Certified
Application
Utility/Ground Grid
Wire Range (Tap)
12 to 1 AWG
Wire Range (Run)
1 AWG
Finish
Unfinished
Material
Copper
Product Class
Grounding & Bonding
Product Color
Copper
Description
C-Type copper thin wall compression tap, type CTAPF, 2/0 AWG - #12 AWG.