  • Mfr # EV14-10LFB-Q
  • Zoro # G0428143
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Blue
Minimum Wire Size
16 AWG
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EV14-10LFB-Q
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.97 in
Width
0.33 in
Width (In.)
0.33 in