  • Mfr # PV18-10LFB-3K
  • Zoro # G2761099
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PV18-10LFB-3K
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.87 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.33 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Butted
Features
Funnel Entry
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.15 in
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Funnel
Description
Locking Fork Terminal, vinyl insulated, 22 - 18 AWG, #10 stud size, funnel entry